Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu
Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Renkli Reçeteler Hakkında Duyuru

Güncelleme Tarihi: 24/03/2017

Bilindiği üzere, kontrole tâbi madde ve müstahzarlara ilişkin reçetelere dair hususlar 14.03.2016 tarihli ve 31951 sayılı (2016/3) Bakanlığımız Genelgesi ile düzenlenmiş olup, bu Genelge çerçevesinde uyuşturucu madde ve müstahzarları için kırmızı reçete; psikotrop madde ve müstahzarları için yeşil reçete kullanılmaktadır.

Söz konusu maddelerin tıbbi erişimlerine imkân sağlanırken bu maddelerin suistimal edilmelerinin önlenmesi hususunun daha etkin hale getirilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca Renkli Reçete Sistemi yazılım çalışmaları tamamlanmıştır.

Eczaneler 17.03.2017 tarihinden itibaren yeşil ve kırmızı reçeteli ilaçlara ait reçeteleri Renkli Reçete Sistemi üzerinden karşılayacaklardır. Sistemin kullanımı ile ilgili ayrıntılı bilgilere ilgili link (http://www.titck.gov.tr/Ilac/RenkliReceteSistemi) aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Renkli Reçete Sistemi’ne ait 14.03.2017 tarih ve 966 (2017/1) sayılı Genelge ve Kullanım Kılavuzu için bağlantıda bulunan başlığı tıklayınız

Renkli Reçete Genelgesi ve Kullanım Kılavuzu